Za svog kratkog i rastrzanog vijeka Vincent van Gogh (1853.-1890.) uspio je prodati samo jednu sliku… Točno sto godina kasnije Portret doktora Gacheta prodan je za 82,5 milijuna dolara u aukcijskog kući Christie’s u New Yorku, postavši najskuplje platno na svijetu, a ne treba zanemariti ni činjenicu da se još tri njegova platna nalaze među 12 najskupocjenijih slika na tržištu.
Ovi podaci sami po sebi ne bi bili bitni da tako groteskno ne proturječe životu jednog umjetnika koji je više od ičega bio prožet patnjom i nerazumijevanjem svoje okoline… Izlišno je rekapitulirati sve etape Vincentova života, koje je Stone u svojoj biopovijesti rasvijetlio fotografski precizno, pa i pjesnički uvjerljivo, kad je takvo što bilo potrebno. Sklonost isposništvu, kojom je nesretni slikar zauzdavao svoj temperament, bila je vidljiva u svemu. Znao je raditi po 18 sati
dnevno, a za provansalskih godina ustajao je prije zore, prteći pribor i hodajući kilometrima da bi našao što bolje mjesto za slikanje u pleneru. Nesreće koje su ga pratile uvećavala je neimaština, a kontakti sa ženama u pravilu su završavali fijaskom…
Već odavno život i djelo tog nizozemskog umjetnika nadišli su okvire kunsthistoričarske struke, prerastajući u mit koji ni poslije toliko godina ne gubi na snazi.
(Iz pogovora Zdravka Zime)
10% popusta na sve.